med anledning av prop. 1992/93:245 Lagreglering av det statliga stödet till banker och andra kreditinstitut, m.m.
Motion 1992/93:N62 av Göran Magnusson (s)
Ärendet är avslutat
- Motionsgrund
- Proposition 1992/93:245
- Motionskategori
- -
- Tilldelat
- Näringsutskottet
Händelser
- Inlämning
- 1993-05-17
- Bordläggning
- 1993-05-18
- Hänvisning
- 1993-05-19
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Enligt propositionen skall det inrättas en särskild prövningsinstans, Prövningsnämnden för bankstödsfrågor. Den skall bl.a. kunna pröva förslag till avtal om statligt stöd till ett kreditinstitut och villkoren för sådant stöd samt tvister om tolkning eller tillämpning av ett avtal om statligt stöd mellan Bankstödsnämnden och ett kreditinstitut eller dess aktieägare.
Jag stöder förslaget om att inrätta ett särskilt organ för de ändamål som anges i propositionen. Däremot är jag kritisk mot den vaghet med vilken dess ställning beskrivs i propositionen. Denna vaghet förstärks av det namn denna rättsinstans föreslås få. Den valda lösningen kan i värsta fall åsamka Sverige internationella problem.
Det framgår tydligt av det material regeringen själv redovisar i propositionen att den nya prövningsinstansen måste uppfylla de krav som ställs för att den skall betraktas som en opartisk och oberoende domstol. Detta hänger samman med artikel 6 i Europakonventionen om de mänskliga rättigheterna enligt vilken den enskilde skall vara berättigad till domstolsprövning av s.k. civila rättigheter och skyldigheter.
Det råder ingen tvekan, och heller ingen oenighet, om att de frågor den föreslagna instansen skall pröva är av den karaktären att det måste finnas tillgång till domstolsprövning. Det framgår av t.ex. vad det föredragande statsrådet uttalar i sin proposition på sidan 23 och av det andra lagrådsyttrande som återges i propositionen sidan 119. Statsrådet uttalar således att ''den bästa lösningen är att inrätta en särskild prövningsinstans som skall uppfylla de krav som ställs på en domstol''. Och Lagrådet konstaterar att övervägande skäl talar för att den föreslagna prövningsnämnden svarar mot vad som anses med begreppet oavhängig och opartisk domstol. Det framgår också av propositionen att ärendet granskats av Lagrådet två gånger och att regeringen i sitt första förslag tänkte sig att en vanlig domstol, Svea hovrätt, skulle sköta de uppgifter som enligt det nu föreliggande förslaget skall ankomma på det nya organet.
Det är enligt min mening självklart att en ny lagstiftning till alla delar skall uppfylla de krav som Sveriges internationella åtaganden ställer. Just den nu aktuella artikeln i Europakonventionen har genom åren utgjort grund för kritik mot Sverige i skilda hänseenden. Frågan om det svenska bankstödet har också väckt viss internationell uppmärksamhet. Enligt uppgift har således EG- kommissionen intresserat sig för om det kan komma att stå i överensstämmelse med EES-avtalet. Jag anser i och för sig att det gör det. Det hindrar emellertid inte att vi bör göra allt som är möjligt för att se till att varje tvivel undanröjs om systemets överensstämmelse med Sveriges internationella åtaganden.
Ärendets beredning tycks ha präglats av en viss förvirring, och regeringen tycks ha haft vissa svårigheter att bestämma vilken lösning som skall väljas. Bortsett från det delar jag den uppfattning regeringen nu har kommit fram till så vida att det bör inrättas en särskild prövningsinstans med hög och obestridlig kompetens för det nu aktuella ändamålet, att den bör ha den föreslagna sammansättningen och att den bör vara en oavhängig och opartisk domstol.
Det är mot den här bakgrunden ägnat att förvåna att regeringen valt att inte otvetydigt slå fast att det organ som nu skall inrättas verkligen är en domstol och att inte undanröja varje tveksamhet på den punkten.
Det konstateras visserligen i propositionen att myndigheten skall uppfylla de krav som ställs på en domstol. Men regeringen har likafullt av outgrundliga skäl valt att ändå inte i den nya lagen ange det. I stället för att rakt och entydigt kalla den nya instansen för domstol använder regeringen uttryck som ''särskild prövningsinstans'', ''prövningsnämnd'' etc. Därigenom kan uppstå onödig tveksamhet om det överhuvudtaget rör sig om en domstol och om Sverige uppfyller sina internationella förpliktelser. Mot bakgrund av de vaga skrivningarna i propositionen finns det skäl att avvisa regeringens förslag om att den nya instansen skall benämnas Prövningsnämnden för bankstödsfrågor. Benämningen Bankstödsdomstolen är både enklare och klarare.
Regeringen föreslår ett namn som både är spåkligt tyngre och dessutom kan leda till förvirring genom att nämnden skall pröva frågor som hänskjutits till den av en myndighet med ett snarlikt namn, nämligen Bankstödsnämnden. Det är också angeläget att det nya organet på allt sätt ges den auktoritet den kan få. En lämplig och adekvat benämning kan bidra till denna auktoritet.
Jag föreslår mot den bakgrund som nu angetts att den nya instansen skall benämnas Bankstödsdomstolen. Det bör ankomma på utskottet att göra de ändringar i propositionens lagförslag som behövs.
Hemställan
Med hänvisning till det anförda hemställs
att riksdagen beslutar att den i propositionen föreslagna nya instansen skall ges namnet Bankstödsdomstolen.
Stockholm den 17 maj 1993 Göran Magnusson (s)
Yrkanden (2)
- 1att riksdagen beslutar att den i propositionen föreslagna nya instansen skall ges namnet Bankstödsdomstolen.
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- avslag
- Kammarens beslut
- = utskottet
- 1att riksdagen beslutar att den i propositionen föreslagna nya instansen skall ges namnet Bankstödsdomstolen.
- Behandlas i
Intressenter
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
