med anledning av prop. 1992/93:135 Åtgärder för att stärka det finansiella systemet
Motion 1992/93:N45 av Göran Magnusson (s)
Ärendet är avslutat
- Motionsgrund
- Proposition 1992/93:135
- Motionskategori
- -
- Tilldelat
- Näringsutskottet
Händelser
- Inlämning
- 1992-12-02
- Bordläggning
- 1992-12-03
- Hänvisning
- 1992-12-04
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Bankernas fallskärmsavtal
I samband med att insatser görs enligt intentionerna i propositionen om åtgärder för att stärka det finansiella systemet kommer staten att antingen bli ägare till banker och kreditinstitut eller att på annat sätt få ett avgörande inflytande. När villkoren för stöd till de olika företagen diskuteras måste givetvis i första hand hittillsvarande ägares ekonomiska ansvar för de uppkomna förlusterna slås fast och utkrävas.
En annan fråga, som beloppsmässigt är liten i förhållande till de totala förlusterna, är de generösa fallskärmsavtal som i många fall utlösts. Tveklöst är det så att de både på principiella och ekonomiska grunder starkt kan ifrågasättas. Många undrar också om just förekomsten av dessa avtal kan ha bidragit till att skapa den miljö som ledde till alltför stort risktagande i utlåningsverksamheten.
Mot den bakgrunden bör den nya Bankstödsnämnden ges i uppdrag att undersöka möjligheterna av att omförhandla avtalen. En viktig utgångspunkt i den förhandlingen är avtalslagens bestämmelser att avtalsvillkor kan jämkas bl.a. med hänsyn till senare inträffade förhållanden.
Hemställan
Med hänvisning till det anförda hemställs
att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna det angelägna i att bankernas fallskärmsavtal omförhandlas.
Stockholm den 1 december 1992 Göran Magnusson (s)
Yrkanden (2)
- 1att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna det angelägna i att bankernas fallskärmsavtal omförhandlas.
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- avslag
- Kammarens beslut
- = utskottet
- 1att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna det angelägna i att bankernas fallskärmsavtal omförhandlas.
- Behandlas i
Intressenter
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
