med anledning av prop. 1990/91:99 Stödet till jordbruket och livsmedelsindustrin i norra Sverige, m.m.
Motion 1990/91:Jo125 av Hans Dau och Ingrid Hemmingsson (m)
Ärendet är avslutat
- Motionsgrund
- Proposition 1990/91:99
- Motionskategori
- -
- Tilldelat
- Jordbruksutskottet
- Inlämning:
- 1991-03-14
- Bordläggning:
- 1991-03-18
- Hänvisning:
- 1991-03-19
Riksdagen har vid ett flertal tillfällen tagit beslut som tydligt visar att man vill bryta den negativa utvecklingen inom jordbruket i norra Sverige. 1990 års beslut om livsmedelspolitiken är i det fallet det mest positiva, eftersom riksdagen anger en tydlig målsättning och även anger en konkret lönsamhetsnivå som skall gälla i framtiden inom området.
I beslutet sägs bl.a. att:lönsamhetsnivån i jordbruket i norra Sverige inte skall tillåtas sjunka nämnvärt under dagens nivå,Norrlandsjordbruket i princip skall undantas från den produktionsanpassning som följer av det livsmedelspolitiska beslutet.
Riksdagen uttalade därutöver att den samlade satsning som skall göras till förmån för jordbruket i norra Sverige bör få till följd att näringens lönsamhet höjs och att dess utövare vinner ökad framtidstro. Regeringen har nu i den aktuella propositionen gått ifrån denna ståndpunkt.
Jordbruksnämnden anger att en av orsakerna till lönsamhetsförsämringen inom det norrländska jordbruket torde vara avskaffandet av tvåprissystemet den 1 juli 1989. Enligt riksdagens beslut i samband med att tvåprissystemet avskaffades skulle åtgärder vidtagas om mjölkproducenterna i norra Sverige påverkades negativt. Några sådana åtgärder av tillräcklig omfattning har enligt vår uppfattning inte genomförts.
Om riksdagen skall leva upp till sina beslut under 1980- talet samt det omfattande riksdagsbeslutet om livsmedelspolitiken i juni 1990 måste nivån på stödet till jordbruket i norra Sverige höjas utöver vad som föreslås i proposition 1990/91:99.
En uppräkning av ''Norrlandsstödet'' bör kunna ske genom en omdisponering av medel från anslaget B 13 Omställningsåtgärder i jordbruket m.m. under jordbruksdepartementets huvudtitel.
Hemställan
Med hänvisning till det anförda hemställs
att riksdagen beslutar om uppräkning av det s.k. Norrlandsstödet i enlighet med vad som i motionen anförts.
f6pStockholm den 14 mars 1991 Hans Dau (m) Ingrid Hemmingsson (m)
Yrkanden (2)
- Förslagspunkter 1
att riksdagen beslutar om uppräkning av det s.k. Norrlandsstödet i enlighet med vad som i motionen anförts.
- Behandlas i
- Ej tilldelat
- Utskottets förslag
- avslag
- Kammarens beslut
- = utskottet
- Förslagspunkter 1
att riksdagen beslutar om uppräkning av det s.k. Norrlandsstödet i enlighet med vad som i motionen anförts.
- Behandlas i
- Ej tilldelat
- Utskottets förslag
- -
- Kammarens beslut
- -
