Lönebidrag till egenföretagare med funktionshinder
Motion 2007/08:A245 av Birgitta Sellén (c)
Ärendet är avslutat
- Motionskategori
- Fristående motion
- Tilldelat
- Arbetsmarknadsutskottet
Händelser
- Inlämning
- 2007-10-02
- Numrering
- 2007-10-04
- Bordläggning
- 2007-10-16
- Hänvisning
- 2007-10-16
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Förslag till riksdagsbeslut
Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att personer med funktionshinder som medför nedsatt arbetsförmåga bör kunna få lönebidrag vid start och drift av eget företag.
Motivering
Regeringen vill att fler personer ska starta eget företag för att få en ökad tillväxt i Sverige, samt att även minska utanförskapet. Det fordras därför nya grepp om fler ska kunna delta i arbetslivet.
Personer med funktionshinder som medför nedsatt arbetsförmåga bör därför ges möjlighet till lönebidrag vid start av eget företag. Syftet är att kompensera den nedsättning i arbetsförmågan som finns hos personer med funktionshinder och att stärka dessa personers möjligheter att starta och driva ett företag. En följd av den nedsatta arbetsförmågan kan leda till längre etableringstid på arbetsmarknaden, därför bör lönebidrag kunna ges så att den enskilde får en rimlig inkomst att leva på.
|
Stockholm den 1 oktober 2007 | |
|
Birgitta Sellén (c) |
Yrkanden (1)
- 0Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att personer med funktionshinder som medför nedsatt arbetsförmåga bör kunna få lönebidrag vid start och drift av eget företag.
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- Avslag
- Kammarens beslut
- Avslag
Intressenter
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
