Lokalisering av ny vägtrafikinspektion till Linköping

Motion 2001/02:T230 av Lena Ek (c)

Ärendet är avslutat

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Trafikutskottet
Granskning:
2001-10-05
Hänvisningsförslag:
2001-10-05
Inlämning:
2001-10-05
Numrering:
2001-10-05
Registrering:
2001-10-05
Utskottsförslag:
2001-10-05
Bordläggning:
2001-10-11
Hänvisning:
2001-10-11

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om Vägtrafikinspektionens lokalisering till Linköping.

Motivering

I en utredning har det lanserats en tanke om en ny nationell Vägtrafikinspektion. Myndighetens uppgifter underlättas av ett nära samarbete med andra myndigheter som arbetar med vägfrågor och trafikfrågor. I Linköping finns redan Statens väg- och trafikforskningsinstitut, FOA och Linköpings universitet. Det innebär att med en placering i Linköping kan Vägtrafikinspektionen redan från start ha en nära koppling till forskning inom området, vilket garanterar en hög kvalitet på myndighetens arbete.

Stockholm den 26 september 2001

Lena Ek (c)


Yrkanden (1)

  • Förslagspunkter 0.

    Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om Vägtrafikinspektionens lokalisering till Linköping.

    Behandlas i
    Ej tilldelat
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    =utskottet

Övrigt om motionen

Intressenter