Ledarhund som hjälpmedel i vardagen
Motion 2025/26:2208 av Ann-Sofie Lifvenhage (M)
Motionen bereds i utskott
- Motionskategori
- Fristående motion
- Tilldelat
- Socialutskottet
Händelser
- Inlämnad
- 2025-10-03
- Granskad
- 2025-10-03
- Hänvisad
- 2025-10-15
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Förslag till riksdagsbeslut
Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten att utreda om tillgång till ledarhund kan ge en mer flexibel vardag för synskadade och tillkännager detta för regeringen.
Motivering
Som synskadad finns flera olika hjälpmedel för att aktivt kunna vara en del i vårt gemensamma samhälle. Ledarhund är en. Sveriges synskadade har dock inte samma möjlighet att använda ledarhund som synskadade i övriga Norden då tillgången till tränade ledarhundar skiljer sig stort mellan länderna. I Sverige finns ungefär hälften så många hundekipage för synskadade jämfört med våra nordiska grannländer.
För att möjliggöra för fler synskadade att vara en aktiv del i vårt samhälle med den fantastiska möjlighet en ledarhund innebär behöver vi göra en översyn över arbetet. Hur kan vi få fram fler professionella ledarhundar, vilka samarbeten kan inledas för att underlätta arbetet och hur skapar vi så stor frihetsgrad som möjligt för synskadade att vara aktiva?
En översyn av arbetet kan ge svaren och möjliggöra att Sveriges synskadade har minst lika stora rättigheter och frihetsgrad som synskadade i våra nordiska grannländer.
|
Ann-Sofie Lifvenhage (M) |
|
Yrkanden (1)
- 1.Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten att utreda om tillgång till ledarhund kan ge en mer flexibel vardag för synskadade och tillkännager detta för regeringen.
- Behandlas i
- Socialutskottet
Betänkande 2025/26:SoU15
Behandlas i betänkande (1)
Intressenter
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
