Ledamöter i universitets och högskolors styrelser
Motion 2004/05:Ub225 av Peter Danielsson (m)
Ärendet är avslutat
- Motionskategori
- Fristående motion
- Tilldelat
- Utbildningsutskottet
Händelser
- Inlämning
- 2004-10-05
- Bordläggning
- 2004-10-14
- Hänvisning
- 2004-10-14
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Förslag till riksdagsbeslut
Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att den politiska representationen i universitets- och högskolestyrelser kraftigt bör minskas.
Motivering
Svenska universitet och högskolor skall bedriva vetenskaplig forskning och utbildning som håller hög internationell kvalitet. I uppdraget ingår att kritiskt granska samhället. Därför är universitetens och högskolornas självständighet från staten särskilt viktig för att skapa legitimitet för granskningen.
På samma sätt som fria massmedier och fria kulturinstitutioner fyller en viktig funktion i samhället är fria universitet och högskolor viktiga i en demokrati. Såväl ekonomiska som politiska makthavare kan ha fel och därför måste det finnas fler aktörer som bidrar med fristående samhällskritik och självständig kunskapsproduktion.
Tyvärr har den socialdemokratiska regeringen, sedan regeringsskiftet 1994, politiserat universitet och högskolor. Politiker har återigen marscherat in i universitetens och högskolornas styrelser.
Det är beklagligt att regeringen ökar den politiska makten i styrelserna på bekostnad av representation från erfarna personer från professionen, profiler från det regionala näringslivet, studenterna och andra kvalificerade forskningsfinansiärer.
För att öka den akademiska friheten, stärka universitetens och högskolornas granskande roll samt öka mångfalden inom den högre utbildningen bör den politiska representationen i styrelserna kraftigt minskas.
|
Stockholm den 21 september 2004 | |
|
Peter Danielsson (m) |
Yrkanden (1)
- 0Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att den politiska representationen i universitets- och högskolestyrelser kraftigt bör minskas.
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- Avslag
- Kammarens beslut
- Avslag
Intressenter
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
