Läkemedelslistor inom äldrevården
Motion 2003/04:So291 av Cecilia Wikström (fp)
Ärendet är avslutat
- Motionskategori
- Fristående motion
- Tilldelat
- Socialutskottet
Händelser
- Inlämning
- 2003-10-07
- Bordläggning
- 2003-10-15
- Hänvisning
- 2003-10-15
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Förslag till riksdagsbeslut
Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om införande av läkemedelslistor inom äldrevården.
Motivering
Många felutskrivningar och överdoseringar bland äldre patienter borde kunna undvikas om det för patienterna fanns läkemedelslistor, där alla förskrivna mediciner fanns registrerade. Läkemedelslista bör också kunna bidra till att begränsa de nu snabbt växande läkemedelskostnaderna. Denna typ av läkemedelslista behöver inte vara ett obligatorium för att ge betydande fördelar, utan kan förutsättas vara frivillig.
I dag anses det dock finnas bestämmelser som hindrar upprättandet och användandet av läkemedelslistor – även om bra tekniska lösningar numera borde vara lätta att åstadkomma.
Därför borde det snarast framläggas lagförslag som kan råda bot på svårigheterna att upprätta läkemedelslistor för användning inom äldrevården. Detta borde riksdagen som sin mening ge regeringen till känna.
|
Stockholm den 30 september 2003 | |
|
Cecilia Wikström (fp) |
Yrkanden (1)
- 0Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om införande av läkemedelslistor inom äldrevården.
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- Avslag
- Kammarens beslut
- Avslag
Intressenter
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.