Kulturstöd till motorhistoriskt kulturarv

Motion 2010/11:Kr267 av Eliza Roszkowska Öberg och Sten Bergheden (M)

Ärendet är avslutat

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Kulturutskottet

Händelser

Inlämning
2010-10-26
Numrering
2010-10-28

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.

DOC
PDF

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över möjligheten till kulturstöd för motorhistoriska museer.

Motivering

Runt om i landet lägger entusiaster ner både tid och pengar på att reparera och underhålla äldre fordon. Mycket av detta arbete är ideellt och verksamheterna drivs framåt trots små ekonomiska marginaler samtidigt som reparations- och driftskostnaderna är höga. Detta är en självklar del av vårt kulturarv även om det är rullande och levande. Motorhistoriens bevarande och utvecklande behöver ett starkare stöd från samhället.

Traditionella museer erhåller statligt stöd, och det bör också levande motorhistoriska museer kunna göra. Skillnaden mellan att tvingas lägga ned verksamheten med en förlust av vårt kulturarv som följd och att bevara och utveckla vår motorhistoria hänger i många fall på en skör tråd. Därför bör möjligheten till kulturstöd för motorhistoriska museer ses över.

Stockholm den 20 oktober 2010

Eliza Roszkowska Öberg (M)

Sten Bergheden (M)

Yrkanden (1)

  • 0
    Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över möjligheten till kulturstöd för motorhistoriska museer.
    Behandlas i
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    Avslag

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.