Kulturskydd av löshundsjakt

Motion 2023/24:2407 av Lars Beckman (M)

Ärendet är avslutat

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Kulturutskottet
Inlämnad:
2023-10-05
Granskad:
2023-10-05
Hänvisad:
2023-10-17
PDF
DOCX

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten att kulturskydda den svenska löshundsjakten och tillkännager detta för regeringen.

Motivering

Jägarnas Riksförbund driver sedan en tid frågan om att kulturskydda den svenska löshundsjakten vilket vore önskvärt. Den svenska löshundsjakten är en god kultur­tradition och vår jägarkår är naturvårdare som ska uppskattas. Jakt har bedrivits sedan mänskligheten kom till stånd och är ett viktigt kulturarv att bevara. Hunden är människans bästa vän och vid jakt med hund så hjälper hunden till att hitta viltet. Sverige har ratificerat Unescos konvention för tryggande av immateriella kulturarv vilket betyder att Sverige som nation kan utse jakt med löshund som ett immateriellt kulturarv. Det vore att värna våra svenska traditioner för framtiden.

 

 

Lars Beckman (M)

 

 

Yrkanden (1)

  • Förslagspunkter 1.

    Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten att kulturskydda den svenska löshundsjakten och tillkännager detta för regeringen.

    Betänkande 2023/24:KrU5 Kulturarv
    Behandlas i
    Kulturutskottet
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    Avslag

Behandlas i betänkande (1)

Övrigt om motionen

Intressenter