Kulturhuvudstad 1998
Motion 1994/95:Kr280 av Inger Segelström m.fl. (s)
Ärendet är avslutat
- Motionsgrund
- Motionskategori
- -
- Tilldelat
- Kulturutskottet
Händelser
- Inlämning
- 1995-01-25
- Bordläggning
- 1995-02-07
- Hänvisning
- 1995-02-08
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Stockholm har av EU:s kulturministrar utsetts till Europas kulturhuvudstad 1998. Tidigare har Glasgow, Antwerpen, Lissabon och i år Luxemburg burit titeln. År 1996 är det Köpenhamns tur.
Att under ett år få tillfälle att för resten av Europa visa upp inte bara huvudstadens utan hela landets kulturutbud, har för Stockholms föregångare visat sig mycket positivt. Rätt utnyttjat blir kulturhuvudstadsåret en språngbräda för hela besöksnäringen i Sverige.
Stockholms stad har bildat ett särskilt bolag för att förbereda och genomföra kulturhuvudstadsprojektet. I styrelsen för bolaget finns representanter för staden, landstinget, kulturlivet och näringslivet i Stockholm men också representanter för statliga verksamheter som Svenska Institutet och Kulturrådet. Styrelsen betonar att projektet är en angelägenhet för hela landet.
Stommen i kultursatsningarna 1998 kommer att utgöras av den kultur som bjuds i Stockholm, oavsett vilken huvudman den har; statliga, landstings- och kommunala kulturinstitutioner, t.ex. kultur i vården, tillsammans med privata intressen, företag, stiftelser och fria kulturutövare.
Samordning av aktiviteter bör ske med kulturinstitutioner av alla slag i landets kommuner och landsting för att nå så bra resultat som möjligt för det tidsbegränsade projektet. Ett samordnande organ inför kulturhuvudstadsåret bör därför inrättas. Ett sådant organ för samordning av kulturaktiviteter skulle även vara till gagn för kulturens långsiktiga roll i det svenska samhället.
Hemställan
Med hänvisning till det anförda hemställs
att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna vad i motionen anförts om ett samordningsorgan inför kulturhuvudstadsåret 1998.
Stockholm den 25 januari 1995 Inger Segelström (s) Björn von Sydow (s) Sylvia Lindgren (s) Ingemar Josefsson (s) Åsa Stenberg (s) Ola Rask (s)
Yrkanden (2)
- 1att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna vad i motionen anförts om ett samordningsorgan inför kulturhuvudstadsåret 1998.
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- avslag
- Kammarens beslut
- = utskottet
- 1att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna vad i motionen anförts om ett samordningsorgan inför kulturhuvudstadsåret 1998.
- Behandlas i
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
