Kronisk prostatit

Motion 2005/06:So236 av Lars-Ivar Ericson (c)

Ärendet är avslutat

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Socialutskottet

Händelser

Inlämning
2005-10-05
Bordläggning
2005-10-13
Hänvisning
2005-10-13

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.

DOC
PDF

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om kronisk prostatit.

Motivering

De flesta personer har en diffus uppfattning om mannens prostatasjukdomar och känner ofta inte till de olika varianterna. Kronisk prostatit hör dock till de mest omfattande bland de ”dolda sjukdomarna”. Cirka 250 000 män från tonåren och uppåt kan vara drabbade i Sverige.

Sjukdomen medför ofta livslånga mer eller mindre kroniska smärtor och andra problem som för många innebär en totalt förändrad livssituation och en avsevärt försämrad livskvalitet. Detta innebär att många även hamnar i ett påtvingat psykiskt påfrestande socialt utanförskap.

Kronisk prostatit är en sjukdom som man i de flesta fall inte vet vad den orsakas av, vilket innebär att sjukvården har begränsade och mycket osäkra behandlingsmetoder till sitt förfogande.

Kronisk prostatit är således en sjukdom som behöver uppmärksammas mera inom svensk sjukvård och det behövs mera forskning och utbildning om kronisk prostatit för att öka såväl den medicinska kunskapen som kunskapen om hur livskvaliteten påverkas hos dem som drabbas.

Stockholm den 20 september 2005

Lars-Ivar Ericson (c)

Yrkanden (1)

  • 0
    Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om kronisk prostatit.
    Behandlas i
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    Avslag

Intressenter

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.