Kör inte skolbarn på ackord
Motion 2012/13:Fi275 av Hannah Bergstedt och Fredrik Lundh Sammeli (S)
Ärendet är avslutat
- Motionskategori
- Fristående motion
- Tilldelat
- Finansutskottet
Händelser
- Inlämning
- 2012-10-05
- Numrering
- 2012-10-08
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Förslag till riksdagsbeslut
Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om problemen med att köra skolbarn och äldre på ackord.
Motivering
Idag görs upphandlingar av taxitjänster för skolskjutsar, färdtjänst, sjukresor m.m. Upphandlingar som ibland lämnar mycket övrigt att önska. Ofta är de upphandlande okunniga om vilka krav de kan ställa. Enligt vår mening borde följande krav ställas vid upphandlingar:
-
Skolbarn och äldre ska inte köras på ackord. Detta är främst ett trafiksäkerhetskrav eftersom man riskerar att farten trissas upp när chauffören stressas av ett ackord. Inte minst för de resande och deras anhöriga måste detta vara viktigt. Det är också en miljöfråga eftersom det går åt mer bränsle när farten ökar och körningen blir hetsigare.
-
För att säkerställa konkurrensneutralitet bör även krav på kollektivavtalsliknande villkor kunna ställas.
|
Stockholm den 24 augusti 2012 | |
|
Hannah Bergstedt (S) |
Fredrik Lundh Sammeli (S) |
Yrkanden (1)
- 0Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om problemen med att köra skolbarn och äldre på ackord.
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- Avslag
- Kammarens beslut
- Avslag
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
