Konsumentupplysning

Motion 2005/06:L201 av Rolf Gunnarsson (m)

Ärendet är avslutat

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Lagutskottet
Inlämning:
2005-10-05
Bordläggning:
2005-10-13
Hänvisning:
2005-10-13

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om vikten av konsumentupplysning för klädköpare.

Motivering

EU har en omfattande förmåga att lägga sig i frågor som vi själva, här i Sverige, kan klara. Nu har EU haft och har kanske fortfarande synpunkter på att vi i Sverige kräver s.k. tvättråd i de kläder vi köper. Tvättråden är ypperlig konsumentupplysning – i varje fall för oss som inte har så omfattande kunskap om vad som är bomull, ylle, silke osv. och om det skall vara 40 eller 60 grader som tvättgrader. Nu har vi tvättråden och dessa bör vara kvar. EU måste ha annat att pyssla med än sådana här saker.

Stockholm den 14 september 2005

Rolf Gunnarsson (m)

Yrkanden (1)

  • Förslagspunkter 0

    Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om vikten av konsumentupplysning för klädköpare.

    Behandlas i
    Ej tilldelat
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    Avslag

Övrigt om motionen

Intressenter