Konsumentupplysning för val av restaurang

Motion 2001/02:L251 av Elisebeht Markström (s)

Ärendet är avslutat

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Lagutskottet

Händelser

Granskning
2001-10-05
Hänvisningsförslag
2001-10-05
Inlämning
2001-10-05
Numrering
2001-10-05
Registrering
2001-10-05
Utskottsförslag
2001-10-05
Bordläggning
2001-10-11
Hänvisning
2001-10-11

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om aktivt offentliggörande av tillsynsmyndigheternas resultat.

Motivering

Antalet matförgiftningar efter besök på restaurang har ökat, vilket till viss del kan förklaras med att fler människor går på restaurang och äter lunch och middag nu än tidigare. Dock verkar en del av förklaringen vara att det s.k. krogsnusket har ökat och därmed att fler människor råkar ut för matförgiftning, vilket kan innebära allvarliga hälsorisker för den som drabbas.

I dag är det stor variation på vilket sätt och hur ofta kontroller genomförs, vilket ger brister i likvärdigheten. Undersökningar visar att företagen riskerar att bedömas olika.

Med ett genomtänkt kontrollsystem som resulterar i ett aktivt offentlig­görande ökar intresset för att den tillsyn som utförs blir bättre gjord.

I grannlandet Danmark har med framgång prövats ett system med aktivt offentlig­görande av tillsynsmyndigheternas resultat efter hygienkontroll. Restauratören, som efter genomförd tillsyn får fem dagar på sig att åtgärda eventuella brister, har ett stort intresse av att vidtaga de åtgärder som krävs för att undvika att få en sur ”smilsymbol” uppsatt på dörren till upplysning för gäster att här är man mindre nogräknad vad gäller hygien, märkning, tillstånd och andra föreskrifter. Vid godkända resultat ges istället en glad ”smil­symbol”.

I Sverige skulle säkerligen ett aktivt offentliggörande av tillsynsresultat fungera som god konsumentupplysning vid val av restaurang. De många matförgiftningarna skulle sannolikt minska och mindre seriösa krogar tvingas till skärpning.

Det danska initiativet är intressant och bör prövas i Sverige, varför regeringen i sina kontakter med Livsmedelsverket bör ta upp frågan om ett aktivt offentliggörande av tillsynsmyndigheternas resultat efter hygienkontroll.

Stockholm den 1 oktober 2001

Elisebeht Markström (s)


Yrkanden (1)

  • 0
    Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om aktivt offentliggörande av tillsynsmyndigheternas resultat.
    Behandlas i
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    =utskottet

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.