Könsneutral frivillig värnplikt

Motion 2007/08:Fö234 av Hillevi Larsson (s)

Ärendet är avslutat

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Försvarsutskottet

Händelser

Inlämning
2007-10-04
Numrering
2007-10-05
Bordläggning
2007-10-16
Hänvisning
2007-10-16

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.

DOCX
PDF

Förslag till riksdagsbeslut

  1. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att värnplikten bör utvidgas till att även omfatta kvinnor.

  2. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att värnplikten bör bli frivillig.

Motivering

Att värnplikten endast omfattar män är en kvarleva från en tid när förmåga att genomföra militär grundutbildning i mångt och mycket baserades på muskelstyrka. Det var länge ett argument att tjejer inte gjorde värnplikten på grund av den fysiska kapaciteten. I dag är förhållandena annorlunda eftersom den fysiska kapaciteten på många håll fått stiga åt sidan för tekniskt kunnande och goda ledaregenskaper. Dessutom är skillnaderna, även fysiskt, mellan individerna större än skillnaderna mellan könen. Därför finns det inte några trovärdiga argument till varför kvinnor inte ska omfattas av värnplikten. Vi måste nu, liksom i övriga samhället, likställa mäns och kvinnors villkor för en ökad jämställdhet.

Försvaret måste byggas i nära relation med det övriga samhället. Den civilmilitära samverkan måste stärkas, och försvaret får aldrig bli en isolerad verksamhet.

Ur det perspektivet är det orimligt att halva befolkningen inte ens kallas till mönstring. Tjejerna behövs för att försvaret ska få ett så kompetent rekryteringsunderlag som möjligt. Först när värnplikten omfattar samtliga svenska kvinnor och män kan försvaret få en möjlighet att ta till vara den sammantagna kompetens som finns i samhället och som krävs för att kunna hantera de moderna, avancerade system, analyser och processer som det militära försvaret i dag använder sig av. Om även kvinnor tas in fördubblas urvalet, och det blir lättare att få rätt person på rätt plats. Detta är särskilt angeläget nu när försvaret genomgår förändringar och antalet anställda blir färre. Då är det ju extra viktigt att de tjänster som finns kvar går till de mest lämpade. På 2000-talet finns det inte längre plats för diskriminering utan alla ska vara lika under lagen.

En annan omodern kvarleva är tvånget i värnplikten. Det är orimligt att människor sitter i fängelse för att de vägrar delta i värnpliktstjänstgöring samtidigt som andra som gärna vill göra värnplikt inte kallas på grund av neddragningarna inom försvaret.

Skulle vi i framtiden få problem att rekrytera kompetenta personer till försvaret kan vi överväga att återgå till det gamla. Men i dagsläget är fängelsestraffet för värnpliktsvägrare förlegat och kontraproduktivt.

Stockholm den 2 oktober 2007

Hillevi Larsson (s)

Yrkanden (2)

  • 1
    Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att värnplikten bör utvidgas till att även omfatta kvinnor.
    Behandlas i
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    Avslag
  • 2
    Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att värnplikten bör bli frivillig.
    Behandlas i
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    Avslag

Intressenter

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.