Jämställdhet

Motion 2012/13:A371 av Louise Malmström och Matilda Ernkrans (S)

Ärendet är avslutat

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Arbetsmarknadsutskottet
Inlämning:
2012-10-05
Numrering:
2012-10-09
DOCX
PDF

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att ge Riksrevisionen i uppdrag att göra jämställdhetsrevision utifrån statliga mål.

Motivering

Jämställdhetsombudsmannen är 2009 införlivad i den nya myndigheten Diskrimineringsombudsmannen (DO). Jämställdhetslagen har slagits samman med övriga diskrimineringslagar. Bestämmelserna som reglerar arbetet med jämställdhetsplaner och lönekartläggning har samtidigt urholkats.

Eftersom DO förväntas lägga tonvikten vid arbetet mot diskriminering finns risk att det proaktiva förändringsinriktade jämställdhetsarbetet kommer att begränsas. Med anledning av ovanstående bör det ske en uppföljning av jämställdhetsutvecklingen i vårt land, till exempel genom att Riksrevisionen ges i uppdrag att göra jämställdhetsrevision utifrån statliga mål. Det skulle kunna vara en bas att utgå ifrån för att fatta proaktiva framtida beslut för ökad jämställdhet.

Stockholm den 5 oktober 2012

Louise Malmström (S)

Matilda Ernkrans (S)

Yrkanden (1)

  • Förslagspunkter 0

    Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att ge Riksrevisionen i uppdrag att göra jämställdhetsrevision utifrån statliga mål.

    Behandlas i
    Ej tilldelat
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    Avslag