Jakt på skarv i Stockholms skärgård

Motion 2005/06:MJ373 av Ewa Björling (m)

Ärendet är avslutat

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Miljö- och jordbruksutskottet
Inlämning:
2005-10-05
Bordläggning:
2005-10-13
Hänvisning:
2005-10-13

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att tillåta allmän jakt på skarv i Stockholms skärgård.

Motivering

Skarven har nu förökat sig så mycket att den har ödelagt flera öar i Stockholms skärgård och längs vår kust. Fler och fler människor reagerar på detta när de är ute i skärgården och ser döda öar orsakade av att skarven helt tagit över. Skarvens spillning gör att miljön förstörs och träden tappar all livskraft. De områden där skarvflockarna vistats ser ut som spököar. Inte bara de som idkar friluftsliv i skärgården reagerar. Även yrkesfiskarna har problem med skarv. I den svenska jaktlagstiftningen har de båda raserna av storskarv (Phalacrocorax carbo sinensis och Phalacrocorax carbo carbo) behandlats som en enhet. Fram till 1968 var det tillåtet att jaga skarv under hela året. Om vi vill se en frisk och levande skärgård bör vi snarast åter tillåta allmän skarvjakt.

Stockholm den 3 oktober 2005

Ewa Björling (m)

Yrkanden (1)

  • Förslagspunkter 0

    Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att tillåta allmän jakt på skarv i Stockholms skärgård.

    Behandlas i
    Ej tilldelat
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    Avslag

Övrigt om motionen

Intressenter