Investeringsstöd för byggande av hyresrätter
Motion 2011/12:C344 av Christina Karlsson och Ingemar Nilsson (S)
Ärendet är avslutat
- Motionskategori
- Fristående motion
- Tilldelat
- Civilutskottet
Händelser
- Inlämning
- 2011-10-05
- Numrering
- 2011-10-10
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Förslag till riksdagsbeslut
Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över möjligheterna till ett investeringsstöd för byggande av hyresrätter.
Motivering
När regeringen Reinfeldt tog över makten blev det nästan totalstopp i byggandet av hyresrätter. Byggandet av hyresrätter har 2009/10 mer än halverats jämfört med snittet åren 2004–2006. Det är bra att det byggs bostadsrätter, men behovet av hyresrätter är stort.
Alla kan inte köpa en bostadsrätt, och hyresrätter är nödvändiga för rörligheten på arbetsmarknaden. Tillgång till alternativ i boendet är mycket viktigt. Staten bör därför se över möjligheterna för ett nytt investeringsstöd för byggandet av hyresrätter.
|
Stockholm den 30 september 2011 | |
|
Christina Karlsson (S) |
Ingemar Nilsson (S) |
Yrkanden (1)
- 0Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över möjligheterna till ett investeringsstöd för byggande av hyresrätter.
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- Avslag
- Kammarens beslut
- Avslag
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
