Investering i järnväg mellan Örebro och Karlstad via Karlskoga

Motion 2007/08:T207 av Sofia Larsen (c)

Ärendet är avslutat

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Trafikutskottet

Händelser

Inlämning
2007-09-25
Numrering
2007-09-28
Bordläggning
2007-10-16
Hänvisning
2007-10-16

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.

DOC

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om investeringar i järnväg mellan Örebro och Karlstad via Karlskoga.

Motivering

En mycket viktig resurs för Örebro län är fungerande tågförbindelser. Miljömässigt och samhällsekonomiskt finns inget annat transportsätt som kan konkurrera med tåget. Restiden förkortas och därmed utökas också arbetsmarknadsområdena. Oavsett vilka regioner vi kommer att få i Sverige är det viktigt ur både ett lokalt och ett regionalt samhällsekonomiskt intresse att snarast få till en modern infrastruktur vad gäller kommunikationer mellan Örebro och Karlstad.

Karlskoga saknar idag direkta förbindelser via järnväg, vilket är både unikt och anmärkningsvärt för en stad i den storleken. Moderna förbindelser med väg och järnväg som ansluter till Örebro flygplats lyfter, enligt de kalkyler som finns, inte bara de orter som finns i direkt anslutning utan även omkringliggande områden. Med en utbyggnad av Nobelbanan kan man även använda landets fjärde största flygplats, utan att behöva använda bilen. Det gäller även för transportflyget, som får sitt gods transporterat till flyget med järnväg.

För att Örebro län skall kunna utvecklas och vara ett starkt tillväxtlän krävs långsiktigt infrastrukturinvesteringar. En järnväg som förbinder Örebro, Karlskoga och Karlstad är ett viktigt nav i detta. För persontrafiken är det viktigt att både nuvarande förbindelser och trafik förtätas och framförallt fungerar, så att positiva effekter för både in- och utpendling görs möjliga.

Stockholm den 21 september 2007

Sofia Larsen (c)

Yrkanden (1)

  • 0
    Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om investeringar i järnväg mellan Örebro och Karlstad via Karlskoga.
    Behandlas i
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    Avslag

Intressenter

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.