Insatser för patienter med fibromyalgi
Motion 2005/06:So506 av Maria Larsson (kd)
Ärendet är avslutat
- Motionskategori
- Fristående motion
- Tilldelat
- Socialutskottet
Händelser
- Inlämning
- 2005-10-05
- Bordläggning
- 2005-10-13
- Hänvisning
- 2005-10-13
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Förslag till riksdagsbeslut
-
Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om behovet av att utöka antalet specialiserade kliniker för fibromyalgiker och för patienter med liknande smärtsjukdomar.
-
Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om behovet av utökad information om fibromyalgi inom såväl all sjukvårdsutbildning som fortbildning riktad till sjukvårdspersonal.
Motivering
För patienter med fibromyalgi, som söker hjälp för symptom som muskelvärk, kronisk trötthet, sömnproblem, infektionskänslighet och koncentrationssvårigheter, kan det många gånger vara svårt att få en diagnos. Främst för att primärvårdens läkare ibland saknar den kunskap och fortbildning som behövs för att identifiera sjukdomen och sätta in adekvat behandling. I de fall patienter avfärdats utan diagnos känner de sig naturligtvis missförstådda och kränkta. Läkare såväl som övrig sjukvårdspersonal bör därför få större möjlighet till specialistfördjupning och fortbildning om fibromyalgi. Därigenom kan de ta del av nya rön om sjukdomen och snabbare ställa rätt diagnos.
För de patienter som redan diagnostiserats behövs ofta specialiserad vård. Idag finns det emellertid inte kliniker eller specialiserade mottagningar för patienter med fibromyalgi (och liknande smärtsjukdomar) inom varje landsting. För patienter som fått en diagnos där det inte finns några mediciner som botar sjukdomen, enbart lindrande behandlingar, är det naturligtvis av stor vikt att det finns mottagningar med möjligheter till utredning, diagnos, behandling och rehabilitering.
|
Stockholm den 30 september 2005 | |
|
Maria Larsson (kd) |
Yrkanden (2)
- 1Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om behovet av att utöka antalet specialiserade kliniker för fibromyalgiker och för patienter med liknande smärtsjukdomar.
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- Avslag
- Kammarens beslut
- Avslag
- 2Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om behovet av utökad information om fibromyalgi inom såväl all sjukvårdsutbildning som fortbildning riktad till sjukvårdspersonal.
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- Avslag
- Kammarens beslut
- Avslag
Intressenter
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
