Indexering av a‑kassan
Motion 2025/26:1635 av Markus Kallifatides och Karin Sundin (båda S)
Motionen bereds i utskott
- Motionskategori
- Fristående motion
- Tilldelat
- Arbetsmarknadsutskottet
Händelser
- Inlämnad
- 2025-10-02
- Granskad
- 2025-10-02
- Hänvisad
- 2025-10-15
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Förslag till riksdagsbeslut
Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över hur ersättning från a‑kassan ska kunna indexeras i linje med inflationen eller löneökningstakten och tillkännager detta för regeringen.
Motivering
Ojämlikheten har ökat under lång tid i Sverige och därtill mycket. En drivande förklaring till detta är att ersättningar som syftar till att stärka inkomsten för personer i utsatta situationer och att jämna ut skillnader i ekonomisk standard mellan hushåll har släpat efter löner och, inte minst, kapitalinkomster. En väsentlig del av det som i dagligt tal betecknas som ”reformutrymme” utgörs av de automatiska besparingar som sker när förändringar i penningvärdet år från år tillåts gröpa ur värdet av olika transfereringar.
I syfte att upprätthålla den ekonomiska omfördelningen och minska ökningen av ojämlikheten i landet bör det ses över hur arbetslöshetsersättning ska kunna indexeras i linje med inflationen eller löneutvecklingstakten.
|
Markus Kallifatides (S) |
Karin Sundin (S) |
Yrkanden (1)
- 1.Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över hur ersättning från a‑kassan ska kunna indexeras i linje med inflationen eller löneökningstakten och tillkännager detta för regeringen.
- Behandlas i
- Arbetsmarknadsutskottet
Betänkande 2025/26:AU9
Behandlas i betänkande (1)
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
