Huvudstadens luftförsvar
Motion 2001/02:Fö209 av Henrik Westman (m)
Ärendet är avslutat
- Motionskategori
- Fristående motion
- Tilldelat
- Försvarsutskottet
Händelser
- Granskning
- 2001-10-05
- Hänvisningsförslag
- 2001-10-05
- Inlämning
- 2001-10-05
- Numrering
- 2001-10-05
- Registrering
- 2001-10-05
- Utskottsförslag
- 2001-10-05
- Bordläggning
- 2001-10-11
- Hänvisning
- 2001-10-11
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Förslag till riksdagsbeslut
-
Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att F 20 skall överta F 16:s uppgifter och kapacitet samt eventuellt framtida utnyttjande av förbandet i Uppsala.
-
Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om den framtida benämningen på förbandet i Uppsala.
Motivering
Den senaste tidens fruktansvärda händelser i USA visar hur utsatt det civila samhället är mot terroristattacker. Särskilt utsatt är naturligtvis de områden där det finns mest folk samt en koncentration av officiella byggnader och administration. Det område i Sverige som mest svarar mot detta är Stockholmsområdet med huvudstaden.
I senaste försvarsbeslutet lades den närmaste flygflottiljen som främst skulle svara för huvudstadens och Mellansveriges försvar, nämligen Upplands flygflottilj F 16, ned.
Detta beslut framstår i dagens läge som än mer olyckligt.
För att långsiktigt kunna hålla uppe en incidentberedskap behövs en permanent flottilj i huvudstadens närhet. Detta är även bra från rekryteringssynpunkt och för att kunna understödja och upprätthålla en beredskap inför eventuella exportsatsningar.
Eftersom det inte finns något beslut om att lägga ner Upplands flygskolor F 20 i Uppsala skulle en möjlig utväg vara att låta F 20 växa och överta F 16:s uppgifter.
F 20 skulle då också kunna överta F 16:s traditioner och namn.
I detta sammanhang bör även prövas möjligheterna att lokalisera dit den statsflygverksamhet som i dag är förlagd till Bromma och Malmen.
|
Stockholm den 25 september 2001 | |
|
Henrik Westman (m) |
Yrkanden (2)
- 1Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att F 20 skall överta F 16:s uppgifter och kapacitet samt eventuellt framtida utnyttjande av förbandet i Uppsala.
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- Avslag
- Kammarens beslut
- =utskottet
- 2Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om den framtida benämningen på förbandet i Uppsala.
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- Avslag
- Kammarens beslut
- =utskottet
Intressenter
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
