Husläkare och artificiell intelligens
Motion 2025/26:205 av Josef Fransson (SD)
Motionen bereds i utskott
- Motionskategori
- Fristående motion
- Tilldelat
- Socialutskottet
Händelser
- Inlämnad
- 2025-09-24
- Granskad
- 2025-09-25
- Hänvisad
- 2025-10-15
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda ett införande av husläkare och tillkännager detta för regeringen.
Motivering
Vi har ett vårdsystem som på många sätt är dysfunktionellt och som kan utvecklas till det bättre. Ett system med husläkare infördes 1994 för att sedermera avskaffas av många landsting under början av 2000-talet. Undertecknad menar dock att principen kan ge stora nyttor, främst till personer och familjer med ett större och kontinuerligt vårdbehov. I den nya tidsålder vi går in i med artificiell intelligens så kommer en enskild läkare kunna ställa diagnoser på ett helt nytt sätt, vilket kommer att göra husläkare motiverbart på ett helt nytt sätt.
En fast husläkare lär känna patientens medicinska historia, livsstil och behov över tid, vilket leder till mer personlig och effektiv vård. Genom detta kan en husläkare följa patientens hälsa långsiktigt, identifiera risker tidigt och ge råd om förebyggande åtgärder. Eftersom husläkare har helhetsbilden kan de koordinera vård, undvika onödiga undersökningar och remittera till specialister vid behov, vilket sparar tid och resurser. Att man lägger AI ovanpå allt detta kommer att skapa stora möjligheter vad gäller effektivitet och kvalitet.
Jag menar därför att vi åter bör införa ett system med husläkare, om än begränsat till personer och familjer med större och kontinuerligt vårdbehov.
|
Josef Fransson (SD) |
|
Yrkanden (1)
- 1.Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda ett införande av husläkare och tillkännager detta för regeringen.
- Behandlas i
- Socialutskottet
Betänkande 2025/26:SoU16
Behandlas i betänkande (1)
Intressenter
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
