Hörbar textremsa i tv
Motion 2010/11:Kr215 av Åsa Lindestam (S)
Ärendet är avslutat
- Motionskategori
- Fristående motion
- Tilldelat
- Kulturutskottet
Händelser
- Inlämning
- 2010-10-22
- Numrering
- 2010-10-26
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Förslag till riksdagsbeslut
Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att uppmärksamma möjligheten till uppläsning av tv-program.
Motivering
Ur ett demokratiskt perspektiv är tillgängligheten till våra medier viktig för alla medborgare i samhället. Idag finns närmare 100 000 registrerade synskadade i Sverige. De har, på samma sätt som hörselskadade, behov av hjälpinsatser för att aktivt kunna delta i samhället.
Hörselskadade har idag möjlighet att välja en kanal som har text-tv-tjänster som tas emot av tv:n och ger text till en del tv-program. I vissa fall finns även möjlighet att få programmen tolkade med tecken. Synskadade har inte samma möjlighet att få hjälp när det gäller att följa med i program som sänds på andra språk eller i utländska inslag i nyhetsprogram. En möjlig lösning skulle vara att läsa upp texten via den text-tv-tjänst som tillhandahålls för hörselskadade.
För att underlätta vardagen och öka möjligheterna till ett aktivt deltagande i samhället måste vi alltid sträva efter att understödja varje funktionsnedsättning i så stor utsträckning som möjligt. För att öka synskadades möjlighet att ta del av medieutbudet bör därför public service, och även kommersiella tv-kanaler, uppmärksamma denna problematik och söka finna praktiska lösningar.
|
Stockholm den 21 oktober 2010 | |
|
Åsa Lindestam (S) |
Yrkanden (1)
- 0Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att uppmärksamma möjligheten till uppläsning av tv-program.
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- Avslag
- Kammarens beslut
- Avslag
Intressenter
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
