Högskola för långsamt lärande

Motion 2008/09:Ub235 av Sten Bergheden (m)

Ärendet är avslutat

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Utbildningsutskottet
Inlämning:
2008-09-26
Numrering:
2008-10-02

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att stödja arbetet med en högskola för långsamt lärande i Mariestad och därmed ge begåvningshandikappade möjlighet att få ett bra arbete.

Motivering

Mariestads kommun har i samarbete med Göteborgs universitet arbetat med att ta fram en helt ny studiemöjlighet för begåvningshandikappade. Tanken är att ge dessa grupper möjlighet att utveckla sina specialkompetenser ytterligare ett steg. Utbildningarna kommer i huvudsak att vara inom områdena trädgård och byggnadsvård. Utbildningarna syftar till att ge eleverna möjlighet att få en hög utbildning och specialistkompetens inom ett smalt utbildningsområde. Detta ger begåvningshandikappade en ännu större möjlighet att få ett bra och intressant jobb. Detta är ett helt nytt sätt att arbeta och för att göra det möjligt behövs eventuellt några framtida regelförändringar.

Stockholm den 24 september 2008

Sten Bergheden (m)

Yrkanden (1)

  • Förslagspunkter 0

    Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att stödja arbetet med en högskola för långsamt lärande i Mariestad och därmed ge begåvningshandikappade möjlighet att få ett bra arbete.

    Behandlas i
    Ej tilldelat
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    Avslag

Övrigt om motionen

Intressenter