Högersväng vid rödljus
Motion 2007/08:T237 av Jeppe Johnsson och Staffan Appelros (m)
Ärendet är avslutat
- Motionskategori
- Fristående motion
- Tilldelat
- Trafikutskottet
Händelser
- Inlämning
- 2007-10-01
- Numrering
- 2007-10-02
- Bordläggning
- 2007-10-16
- Hänvisning
- 2007-10-16
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Förslag till riksdagsbeslut
Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om högersväng vid rödljus.
Motivering
För att få trafiken att flyta bättre är det på vissa håll i världen, exempelvis i flera delstater i USA, tillåtet att svänga höger mot rött ljus sedan man förvissat sig om att det inte finns några bilar eller gångtrafikanter i vägen.
Sedan rondeller blivit allt vanligare trafiklösningar har biltrafikanterna lärt sig att vara uppmärksamma innan man kör in i en rondell. Rondeller får även trafiken att flyta jämnare med mindre miljöstörningar till följd. Tyvärr går det inte att lösa alla korsningsproblem med rondeller. Framför allt gäller det i korsningar med både gång- och biltrafik.
Ljusreglerade korsningar med gångtrafik är dock inte heller ideala vid högersväng. I de allra flesta fyrvägskorsningar sammanfaller grönt ljus för gångtrafikanter och högersvängande bilar. Allvarliga situationer kan uppstå om inte bilisten är uppmärksam på att även gångtrafikanten har grönt ljus.
Av denna anledning anser vi att det vore rimligt att vägtrafikkungörelsen ändras så att det blir möjligt att svänga höger vid rödljus.
|
Stockholm den 26 september 2007 | |
|
Jeppe Johnsson (m) |
Staffan Appelros (m) |
Yrkanden (1)
- 0Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om högersväng vid rödljus.
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- Avslag
- Kammarens beslut
- Avslag
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
