Hjälp i hemmet vid en förälders sjukdom

Motion 2010/11:So308 av Penilla Gunther (KD)

Ärendet är avslutat

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Socialutskottet

Händelser

Inlämning
2010-10-25
Numrering
2010-10-28

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.

DOC
PDF

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om vikten av tillgång till stöd i hemmet för omvårdnad av barn vid en förälders sjukdom.

Motivering

När en förälder drabbas av sjukdom, är med om en olycka eller vid andra speciella situationer blir många gånger barnen väldigt utsatta. Ofta finns det en annan förälder, övrig släkt eller vänner som kan gå in och ta ett stort ansvar. Alla har dock inte detta nätverk och även om det finns kan det vara praktiskt omöjligt för någon att exempelvis bosätta sig hos barnen under en tid. Vid sådana här tillfällen kan det vara extra viktigt för barnen med en så trygg hemmiljö som möjligt, att de kan fortsätta med sin ordinarie skolgång och andra rutiner. Det är också viktigt att de i möjligaste mån kan få fortsätta att tillbringa mycket tid med den förälder som är sjuk. Jag anser därför att man bör se över hur man kan garantera tillgången till någon form av tjänst där en person kan komma och finnas i hemmet och hjälpa till med främst barnens omvårdnad under en kortare eller längre tid om familjen så önskar. Avgiften för detta skulle exempelvis kunna regleras på samma sätt som hemtjänsttaxan.

Stockholm den 25 oktober 2010

Penilla Gunther (KD)

Yrkanden (1)

  • 0
    Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om vikten av tillgång till stöd i hemmet för omvårdnad av barn vid en förälders sjukdom.
    Behandlas i
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    Avslag

Intressenter

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.