Hastighetsbegränsning på sjön

Motion 2007/08:T429 av Jan-Olof Larsson (s)

Ärendet är avslutat

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Trafikutskottet
Inlämning:
2007-10-04
Numrering:
2007-10-08
Bordläggning:
2007-10-16
Hänvisning:
2007-10-16
DOCX

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om generell hastighetsbegränsning på sjön.

Motivering

Utvecklingen inom fritidsbåtssektorn har gått mot allt större och snabbare båtar. Men det gäller även andra typer av farkoster på sjön. Till exempel har snabbgående vattenskotrar haft en explosionsartad utveckling.

Det innebär att antalet olyckor till sjöss under den senaste tiden har ökat kraftigt, och många badande utefter stränderna känner en osäkerhet.

Många ovana förare behärskar inte de stora och motorstarka maskinerna, utan utgör en risk för sig själva och för andra som vistas på och i sjön.

Idag finns det bara vissa farleder och vissa skyddade områden som är hastighetsbegränsade, i övrigt är hastigheten på sjön fri. Med det kraftigt ökande antalet snabbgående båtar bör regelverket ses över så att de vatten som idag inte är hastighetsreglerade får en generell hastighetsbegränsning. Vilken nivå denna begränsning skall ligga på och hur långt ut från kusten denna gräns skall sträcka sig behöver utredas.

Stockholm den 3 oktober 2007

Jan-Olof Larsson (s)

Yrkanden (1)

  • Förslagspunkter 0

    Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om generell hastighetsbegränsning på sjön.

    Behandlas i
    Ej tilldelat
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    Avslag

Övrigt om motionen

Intressenter