Grupptalan i pornografimål
Motion 1991/92:Ju704 av Charlotte Cederschiöld m.fl. (m)
Ärendet är avslutat
- Motionsgrund
- Motionskategori
- -
- Tilldelat
- Justitieutskottet
Händelser
- Inlämning
- 1992-01-27
- Bordläggning
- 1992-02-06
- Hänvisning
- 1992-02-10
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Utgången vid flera fall av pornografiska mål har förvånat och oroat allmänheten och i synnerhet kvinnorna. Det gäller t ex det upprörande fallet av s k fist-fucking som godkändes som icke-vålds-pornografi, men även serien i Svenska Hustler.
Svenska kvinnor börjar fråga sig varför de ska ha sämre lagligt skydd i dessa frågor än kvinnor i flera andra länder, inte minst jämfört med flera amerikanska stater.
Ett faktum är att grov pornografi upplevs som kränkande av kvinnor och särskilt när det finns våldsinslag -- oavsett om män bedömer det som våld eller inte. Ett faktum är att varje normal kvinna uppfattar fist- fucking som rent våld oavsett hur domstolen dömer. Det är inte rimligt att lagstiftningen i praktiken tillåter diskriminering och kränkning av kvinnor. Så upplever många kvinnor dagens lagstiftning, som kränkande.
I samband med att man närmare studerat definitionen av pornografisk framställning på ett rimligare sätt och därmed även övervägt en skärpt strafflagstiftning för brott i dessa frågor bör man även överväga om det finns möjlighet att finna en lösning vad gäller att ge en möjlighet till grupptalan vid allmän domstol såsom övervägs vid vilseledande reklam.
Det är givetvis komplicerat att finna de riktiga legala lösningarna på dessa frågor, men icke desto mindre är det angeläget att söka finna bättre definitioner och bättre lagliga möjligheter att följa upp inslag som kränker kvinnan. Detta är särskilt angeläget eftersom det råa våldet alltmer breder ut sig både i form av bilder och film, men än värre i form av verkliga direkta övergrepp inte minst mot kvinnor och barn. Pornografin är en världsindustri med allt större ekonomisk makt, där missbruk och kriminalitet av olika slag växer sig allt starkare. Det finns anledning att med lagliga medel försöka hindra denna negativa utveckling i större utsträckning än vad som görs i vårt land i dag.
Det vore rimligt att kvinnor som grupp kunde följa upp särskilt kränkande pornografi genom grupptalan i allmän domstol. Det finns anledning att studera förutsättningarna för detta närmare.
Hemställan
Med hänvisning till det anförda hemställs
att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna vad i motionen anförts om möjligheten att föra grupptalan i pornografimål.
Stockholm den 21 januari 1992 Charlotte Cederschiöld (m) Inger René (m) Elisabeth Fleetwood (m)
Yrkanden (2)
- 1att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna vad i motionen anförts om möjligheten att föra grupptalan i pornografimål.
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- uppskov
- Kammarens beslut
- = utskottet
- 1att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna vad i motionen anförts om möjligheten att föra grupptalan i pornografimål.
- Behandlas i
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
