Grova brott
Motion 2009/10:Ju208 av Hans Hoff (s)
Ärendet är avslutat
- Motionskategori
- Fristående motion
- Tilldelat
- Justitieutskottet
Händelser
- Inlämning
- 2009-09-25
- Numrering
- 2009-09-29
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Förslag till riksdagsbeslut
Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att ta bort preskriptionstiden för grova brott.
Motivering
DNA-tekniken har gjort att det blivit enklare att lösa brott som begåtts långt tillbaka i tiden. Det finns flera fall där polisen med hjälp av DNA-teknik kunnat lösa gamla brott. Förra året kunde exempelvis en våldtäktsman gripas 10 år efter brottet tack vare att polisen gjorde ett DNA-test på mannen i samband med ett ingripande. Metoden att säkra DNA-spår på brottsplatser blir allt vanligare. I takt med att DNA-registret utvidgas så kommer fler gamla brott troligen att kunna klaras upp.
För något år sedan lyckades polisen i Finland med hjälp av DNA spåra en misstänkt trippelmördare efter nästan 44 år. Eftersom mord aldrig preskriberas i Finland hade utredningen inte heller lagts ned. I Sverige skulle samma brott vara preskriberat sedan många år. Det är inte rimligt. Det ska inte vara så att man i Sverige ska kunna gå fri från ett mord eller en våldtäkt bara för att man lyckats undgå misstanke under en lång tid.
Grundprincipen i en rättsstat är att människor som begår brott ska kunna dömas för sina gärningar. Därför måste preskriptionstiden för grova brott avskaffas.
|
Stockholm den 18 september 2009 | |
|
Hans Hoff (s) |
Yrkanden (1)
- 0Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att ta bort preskriptionstiden för grova brott.
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- Avslag
- Kammarens beslut
- Avslag
Intressenter
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
