Gränsöverskridande it-brottslighet

Motion 2012/13:Ju282 av Christina Karlsson och Jasenko Omanovic (S)

Ärendet är avslutat

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Justitieutskottet

Händelser

Inlämning
2012-10-03
Numrering
2012-10-04

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.

DOC
PDF

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att öka bekämpningen av gränsöverskridande it-brottslighet.

Motivering

Internet innebär enorma möjligheter för kunskapsinhämtning, kommunikation och service, men ger samtidigt nya vägar till bedrägerier och annan brottslighet.

Det handlar om falska hemsidor för bank, försäljning av varor och tjänster som inte existerar, meddelanden om oväntade lotterivinster och mycket annat. Människor luras att ge ut sina koder och kontonummer eller sätta in pengar för någonting de inte har beställt eller inte får det de faktiskt har beställt.

Detta har blivit en vinstgivande verksamhet för bedragare, eftersom dataservrar i regel finns i länder, där spårningsarbetet är mycket svårt. Polisen lägger inte heller stora resurser på att spåra dessa brottslingar, eftersom beloppen inte alltid är så höga, även om de kan vara kännbara för den enskilda personen.

Antalet olika typer av bedrägerier med hjälp av it-teknik växer ständigt, vilket understryker behovet av ett utökat polisiärt samarbete över gränserna. Det är angeläget att regeringen aktivt verkar för att den andel av EU:s resurser som används för bekämpning av gränsöverskridande brottslighet ska öka.

Stockholm den 20 september 2012

Christina Karlsson (S)

Jasenko Omanovic (S)

Yrkanden (1)

  • 0
    Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att öka bekämpningen av gränsöverskridande it-brottslighet.
    Behandlas i
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    Avslag

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.