Gotlandsstödet

Motion 2025/26:2490 av Jesper Skalberg Karlsson (M)

Motionen bereds i utskott

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Näringsutskottet

Händelser

Inlämnad
2025-10-03
Granskad
2025-10-03
Hänvisad
2025-10-15

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.

PDF
DOCX

 

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga att införa ett Gotlandsstöd med inspiration från Norrlandsstödet och tillkännager detta för regeringen.

Motivering

Gotland är en unik och omistlig del av Sverige, som tyvärr har opåverkbara geografiska nackdelar. Eftersom ön är avskild från resten av landet finns ett extra led av logistik som skapar ett ytterligare steg för lokala livsmedelsproducenter att nå den nationella marknaden. Det gör allt inom gröna näringar dyrare – från mjölk och foder till potatis och grönsaker. Den kostnadsbild som drabbar produktionen på Gotland är permanent och påverkar lönsamheten negativt. Från gotländsk horisont behövs ett tydligt, träffsäkert stöd som jämnar ut spelplanen.

I norra Sverige finns en beprövad modell: Norrlandsstödet. Det är ett riktat driftsstöd och en särskild mjölktransportersättning som fungerar. Regeringen har möjlighet att inleda en process med EU-kommissionen för att pröva ett liknande, långsiktigt, insulärt stöd för Gotland, efter samma principer – i väntan på ett bättre avtal för Gotlandstrafiken som säkerställer vägpriser för gods och gotlänningar.

Om en sådan process för att få godkännande av EU-kommissionen blir tidsödande kan övergångslösningar inom jordbrukets färdiga undantagsregler prövas, så som gruppundantag (ABER) eller de-minimis. Samtidigt kan komplement tas fram, som ett separat transportstöd för förädlings- och marknadsledet (GBER), vilket hanteras inom regionalstödsreglerna. Det finns idag befintliga förvaltningsstrukturer att nyttja, inom både Jordbruksverket och Tillväxtverket, givet att de hanterar Norrlandsstödet inklusive det regionala transportbidraget.

Gotland har varaktiga kostnadsnackdelar som fordrar en varaktig lösning. I väntan på rimligare villkor för öns livsmedelsproducenter, genom vägpriser i Gotlandstrafiken, bör ett Gotlandsstöd – med Norrlandsstödet som inspiration – prövas. Detta bör ges regeringen till känna.

 

 

Jesper Skalberg Karlsson (M)

 

 

Yrkanden (1)

  • 1.
    Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga att införa ett Gotlandsstöd med inspiration från Norrlandsstödet och tillkännager detta för regeringen.
    Behandlas i
    Näringsutskottet
    Betänkande 2025/26:NU12

Behandlas i betänkande (1)

Intressenter

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.