Funktionshindrades möjligheter att studera vid universitet och högskolor
Motion 2000/01:Ub469 av Lilian Virgin och Sonja Fransson (s)
Ärendet är avslutat
- Motionskategori
- Fristående motion
- Tilldelat
- Utbildningsutskottet
Händelser
- Inlämning
- 2000-10-05
- Bordläggning
- 2000-10-11
- Granskning
- 2000-10-11
- Hänvisning
- 2000-10-11
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Förslag till riksdagsbeslut
Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om initiativ som ger funktionshindrade samma möjligheter som andra att studera vid universitet och högskolor. Motivering
Alla skall ha möjlighet till en god utbildning. Det innebär möjlighet att studera vid universitet och högskolor. Vi är fortfarande långt från det målet. I den här motionen skall en grupps svårigheter särskilt uppmärksammas, nämligen funktionshindrades.
Sisus (Statens institut för särskilt utbildningsbidrag) har i en studie visat att elever med funktionshinder inte går vidare från grundskolan till gymnasieskolan i lika hög grad som andra elever. När det gäller studier vid universitet och högskolor är det enligt studien ytterst få funktionshindrade som fortsätter att studera.
I en annan studie redovisar studenter med funktionshinder de brister som finns vid universitet och högskolor beträffande bl.a. anpassning av lokaler, hjälpmedel och information.
Det är helt uppenbart att alla universitet och högskolor inte lever upp till den handikappolitik som vi har fattat beslut om. Det är därför nödvändigt att regeringen tar initiativ till en dialog med universitet och högskolor om åtgärder som ger funktionshindrade samma möjligheter som andra att bedriva studier.
Stockholm den 2 oktober 2000
Lilian Virgin (s)
Sonja Fransson (s)
Yrkanden (2)
- 1Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförts om initiativ som ger funktionshindrade samma möjligheter som andra att studera vid universitet och högskolor
- Behandlas i
- 1Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om initiativ som ger funktionshindrade samma möjligheter som andra att studera vid universitet och högskolor.
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- avslag
- Kammarens beslut
- =utskottet
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
