Frivilliga samhällsarbetare

Motion 2008/09:Sk318 av Christina Oskarsson (s)

Ärendet är avslutat

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Skatteutskottet

Händelser

Inlämning
2008-10-03
Numrering
2008-10-07

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.

DOCX

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om vikten av att reglerna för skatt på omkostnader ses över i fråga om frivilliga samhällsarbetare.

Motivering

Från och med den 1 januari 2007 gäller ändrade skatteregler som påverkar de personer som ställer upp som frivilliga samhällsarbetare. Skillnaden nu mot tidigare är att gränsen för avdrag för omkostnader har höjts från 1 000 kronor till 5 000 kronor.

I ett välfärdssamhälle är det avgörande att ge stöd och hjälp till människor i svåra situationer. När det gäller verksamheten inom bl.a. socialtjänsten är det våra kommuner som har det huvudsakliga ansvaret. Samtidigt är det, för att det ska fungera tillfredställande, oerhört betydelsefullt att det också finns människor som gör frivilliga insatser på olika sätt.

Det handlar exempelvis om människor som är gode män, förvaltare för unga människor som behöver stöd, kontaktpersoner, kontaktfamiljer, personliga ombud osv. De allra flesta som ställer upp som frivilligarbetare gör det av medmänskliga och ideologiska skäl, de vill göra en insats för andra. Oavsett vilka skälen är för frivilligarbetaren kan det uppstå omkostnader. Det är angeläget att samhället skapar goda förutsättningar för frivilligarbetarna, och därför är det viktigt att avdragsmöjligheterna finns och att nivån är rimlig. Som det är i dag är det, med den nya gränsen på 5 000 kronor, väldigt få som kan göra avdraget. För att behålla dessa engagerade frivilligarbetare och för att de ska kunna fullfölja sitt viktiga uppdrag är det nödvändigt att reglerna för skatt på omkostnader för frivilligarbetare ses över.

Stockholm den 3 oktober 2008

Christina Oskarsson (s)

Yrkanden (1)

  • 0
    Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om vikten av att reglerna för skatt på omkostnader ses över i fråga om frivilliga samhällsarbetare.
    Behandlas i
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    Avslag

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.