Fribeloppsgränsen vid beräkning av studiemedel
Motion 2008/09:Ub283 av Jan Ericson (m)
Ärendet är avslutat
- Motionskategori
- Fristående motion
- Tilldelat
- Utbildningsutskottet
Händelser
- Inlämning
- 2008-10-02
- Numrering
- 2008-10-06
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Förslag till riksdagsbeslut
Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att fribeloppsgränsen vid beräkning av studiemedel bör slopas.
Motivering
Många studenter upplever att det är svårt att få pengarna att räcka till under studietiden. Detta är ingen nyhet, så har det varit under många år. För många studenter är det ett välkommet tillskott att kunna arbeta lite extra vid sidan av studierna. Det ger också värdefulla kontakter med arbetsmarknaden och extra meriter som kan vara betydelsefulla när man söker arbete efter studietiden.
Även om fribeloppen höjts de senaste åren så medför extraarbete risk för att studenter tvingas betala tillbaka delar av sina studiemedel. Detta är inte rimligt.
Rätten till studiemedel baseras numera på studieresultaten. Därför anser jag att man bör överväga att låta studenter arbeta så mycket de vill utan att det påverkar vare sig lånedelen eller bidragsdelen i studiemedlen.
|
Stockholm den 22 september 2008 | |
|
Jan Ericson (m) |
Yrkanden (1)
- 0Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att fribeloppsgränsen vid beräkning av studiemedel bör slopas.
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- Avslag
- Kammarens beslut
- Avslag
Intressenter
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
