Fribelopp

Motion 2010/11:Ub252 av Emma Henriksson (KD)

Ärendet är avslutat

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Utbildningsutskottet

Händelser

Inlämning
2010-10-21
Numrering
2010-10-26

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.

DOC
PDF

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om ett slopat fribelopp.

Motivering

Sverige behöver fler som arbetar, inte färre. För att vi ska klara den alltmer hårdnande internationella konkurrensen behöver vi ett väl fungerande studiestödssystem som ger studenter möjligheter, inte avskärmar. En av de första frågor man får som arbetssökande är vilken arbetslivserfarenhet man har. Har man inte haft möjligheten att skaffa sig någon är det stor risk att man redan där blir bortplockad ur processen.

Att som student under sin studietid kunna arbeta vid sidan av sina studier är av stor betydelse inte bara för att man på så sätt har möjlighet att finansiera sina studier på ett annat sätt än att ta lån, utan även för att skaffa sig en ovärderlig arbetslivserfarenhet.

Regeringen har under den gånga mandatperioden gjort värdefulla insatser på detta område. I budgetpropositionen för 2011 finns det föreslaget att studiemedlets totalbelopp höjs med 489 kronor per studiemånad. Regeringen har även föreslagit en höjning av det så kallade fribeloppet till 136 400 kronor per kalenderår.

Fribeloppet är den maximala inkomst som en student får ha per kalenderhalvår utan att studiemedlen eller rekryteringsbidraget minskas. För att studenterna ska uppnå största möjliga frihet och själva kunna påverka sin ekonomi och koppling till arbetslivet bör fribeloppet slopas. Det bör vara fritt för studenter att komplettera bidragsdelen med eget arbete utan att bidragsdelen påverkas.

Stockholm den 20 oktober 2010

Emma Henriksson (KD)

Yrkanden (1)

  • 0
    Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om ett slopat fribelopp.
    Behandlas i
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    Avslag

Intressenter

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.