Fråntagande av bilnycklar vid misstänkt alkoholpåverkan
Motion 2005/06:Ju288 av Christer Winbäck (fp)
Ärendet är avslutat
- Motionskategori
- Fristående motion
- Tilldelat
- Justitieutskottet
Händelser
- Inlämning
- 2005-10-05
- Bordläggning
- 2005-10-13
- Hänvisning
- 2005-10-13
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Förslag till riksdagsbeslut
Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att privatpersoner bör få rätt att frånta berusade personer fordonsnycklar.
Motivering
Den 1 januari 2005 ändrades lagen så att polisen nu har rätt att tillfälligt omhänderta fordonsnycklar för att förhindra att någon framför ett fordon i onyktert tillstånd. Den rätten finns dock inte hos privatpersoner – då gör denne sig skyldig till egenmäktigt förfarande, visar domstolsutslag.
Detta är en absurd situation, då lagen på andra områden främjar förhindrande av brott, men här straffas den som på detta sätt vill förhindra brott och se till att en medmänniska inte på ett ogenomtänkt sätt förorsakar sig svåra påföljder och i värsta fall dessutom vållar någon annan i trafiken svåra skador. En situation där man beslagtar nycklarna från en berusad presumtiv fordonsförare måste gillas i stället för att straffas. Detta bör riksdagen ge regeringen till känna.
|
Stockholm den 27 september 2005 | |
|
Christer Winbäck (fp) |
Yrkanden (1)
- 0Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att privatpersoner bör få rätt att frånta berusade personer fordonsnycklar.
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- Avslag
- Kammarens beslut
- Avslag
Intressenter
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.