Forskning och kunskap inom mödrahälsovården

Motion 2011/12:So275 av Eliza Roszkowska Öberg (M)

Ärendet är avslutat

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Socialutskottet

Händelser

Inlämning
2011-09-29
Numrering
2011-10-03

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.

DOC
PDF

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om mer forskning inom mödrahälsovården.

Motivering

Mödrahälsovården i Sverige har länge varit ett föredöme internationellt vad gäller en minskande andel dödfödda barn. Men under de senaste två decennierna har utvecklingen stått still och ingen nämnvärd minskning av andelen dödfödda barn har skett.

De barn som dör före födseln gör det oftast på grund av näringsbrist eller infektioner. Ofta får dessutom blivande mammor höra att om fosterrörelserna minskar i slutet av graviditeten så är fostrets minskande utrymme en vanlig orsak, något som dock saknar vetenskapliga bevis och studier. Här behövs mer förebyggande insatser, utbildning och mer forskning för att rädda ännu fler liv.

Sverige bör satsa på att återigen inta en ledarposition i fråga om att minska andelen dödfödda barn. Därför bör det göras en översyn av möjligheten att öka resurserna till forskning och utbildning om foster som dör kort tid före födseln inom ramen för Socialstyrelsens uppdrag.

Stockholm den 20 september 2011

Eliza Roszkowska Öberg (M)

Yrkanden (1)

  • 0
    Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om mer forskning inom mödrahälsovården.
    Behandlas i
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    Avslag

Intressenter

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.