Förmögenhetsskatten för gifta
Motion 2002/03:Sk338 av Mikael Oscarsson (kd)
Ärendet är avslutat
- Motionskategori
- Fristående motion
- Tilldelat
- Skatteutskottet
Händelser
- Inlämning
- 2002-10-23
- Bordläggning
- 2002-10-30
- Hänvisning
- 2002-10-30
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Förslag till riksdagsbeslut
Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförts om förändring av reglerna för förmögenhetsbeskattning.
Avskaffa straffskatten på äktenskap
Gifta ska naturligtvis inte straffas för att de valt äktenskapet som samlevnadsform. För att uppmuntra till äktenskap skulle man, enligt mitt sätt att se, kunna överväga att göra det skattemässigt mer fördelaktigt att vara gift än sambo. I Sverige är det märkligt nog precis tvärtom. Som nu gällande lagstiftning är utformad gäller skilda regler för å ena sidan gifta par och å andra sidan sammanboende utan gemensamma barn. Den förra gruppen diskrimineras på ett oförsvarbart sätt.
I dag får ett sambopar ha en förmögenhet på 2 miljoner kronor utan att drabbas av förmögenhetsskatt. Ett gift par får max ha 1,5 miljoner kronor i förmögenhet innan förmögenhetsskatten slår till. Om ett gift par har två miljoner var som förmögenhet i form av pengar på banken, fonder, eller villa, får paret betala 7.500 kronor i skatt per år. Ett sambopar utan barn med exakt samma förmögenhet betalar noll kronor i förmögenhetskatt. Det är naturligtvis helt orimligt.
Elanders Gotab, Stockholm 2002
|
Stockholm den 22 oktober 2002 | |
|
Mikael Oscarsson (kd) |
Yrkanden (1)
- 0Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförts om förändring av reglerna för förmögenhetsbeskattning.
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- Avslag
- Kammarens beslut
- Avslag
Intressenter
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
