Förmånstagarförordnande
Motion 1990/91:L411 av Charlotte Cederschiöld (m)
Ärendet är avslutat
- Motionsgrund
- Motionskategori
- -
- Tilldelat
- Lagutskottet
Händelser
- Inlämning
- 1991-01-25
- Bordläggning
- 1991-02-05
- Hänvisning
- 1991-02-06
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Förmånstagarförordnande skall kunna komplettera ett äktenskapsförord så att ett utfallande försäkringsbelopp efter den försäkrades död skall bli enskild egendom. Äktenskapsbalkens nuvarande utformning omöjliggör detta.
I testamente och gåvobrev kan förordnas att viss kvarlåtenskap skall vara enskild egendom för mottagaren. Det är inkonsekvent att inte ha samma juridiska villkor för motsvarande kvarlåtenskap från försäkring.
Förhållandet har även kritiserats i den rättsvetenskapliga litteraturen också från rent juridiska utgångspunkter, se till exempel Gösta Wallin, Supplement till ärvdabalken etc. 1988, s. 224 f.
Försäkring är uppskjuten konsumtion och bör så behandlas. Samma regler skall gälla för testamente, gåvobrev och försäkring.
Om enskild egendom inte kan föranstaltas om vad gäller försäkring, samtidigt som det kan genomföras vad gäller testamente och gåvobrev riskerar lagstiftningen att snedvrida marknaden av finansiella och andra placeringar. Konkurrensen kan då inte fritt fungera, vilket kan drabba det långsiktiga sparandet negativt.
I proposition till äktenskapsbalken motiveras inte detta missförhållande. Det konstateras endast att det förhåller sig på detta sätt. Här föreligger en inkonsekvens, som är omotiverad.
En ändring torde knappast ha rättsliga återverkningar på övrig lagstiftning när det gäller om pensionsförsäkringar skall ingå i bodelning eller ej. I det fallet gäller försäkringen försäkringstagaren själv, medan förmånstagare avser annan person.
Riksdagen har nyligen antagit en lag om internationella äktenskap. Där skyddas svenska kvinnor gifta med utländska män. Däremot riskerar svenska kvinnor gifta med svenska män bosatta i annat land att drabbas, såvida landet i fråga accepterat hemvistprincipen. Dessa kvinnor uppmanas att träffa avtal långt i förväg om hur egendomen skall fördelas vid bodelning, sannerligen ett problem för den kvinna som redan flyttat och vars man inte vill träffa avtal. Hon kan drabbas av rättsförlust.
Samtidigt som detta förhållande föreligger, hävdar majoriteten att skälet till att förmånstagarförordnande inte kan tillåtas, skulle vara att detta skulle strida mot principerna bakom svensk lagstiftning -- att tillåta att avtal ingås långt i förväg om hur viss egendom faktiskt skall fördelas vid bodelning, se 1989/90 LU 23 s.
30. Argumentationen mot förmånstagarförordnande synes osedvanligt svag och misslyckad.
Det föreligger ofta påtagliga behov för människor att kunna ingå avtal för att kunna möta händelser i framtiden. Det är en rättighet som är grundläggande för varje fritt samhälle. Denna märkliga inställning från majoritetens sida, att inte förstå behovet av avtalsfrihet, demonstrerar tydligt behovet av att grundlagsfästa avtalsfriheten.
Att kunna bestämma om sina egna angelägenheter med verkan för framtiden -- det är uttryck för förutsebarhet och rättstrygghet.
En lagändring synes motiverad. Motionen bör därför snarast remitteras till lämplig sakkunskap inom försäkringsväsende, (försäkringsbolag och försäkringsdomstol), bankväsende samt Advokatsamfundet för yttrande.
Hemställan
Med hänvisning till det anförda hemställs
att riksdagen begär förslag till sådan ändring av 7 kap. 2
§ äktenskapsbalken att enskild egendom blir möjlig att åstadkomma genom förmånstagarförordnande.
Stockholm den 22 januari 1991 Charlotte Cederschiöld (m)
Yrkanden (2)
- 1att riksdagen begär förslag till sådan ändring av 7 kap. 2 § äktenskapsbalken att enskild egendom blir möjlig att åstadkomma genom förmånstagarförordnande.
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- avslag
- Kammarens beslut
- = utskottet
- 1att riksdagen begär förslag till sådan ändring av 7 kap. 2 § äktenskapsbalken att enskild egendom blir möjlig att åstadkomma genom förmånstagarförordnande.
- Behandlas i
Intressenter
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
