Förlängt barnbidrag
Motion 2015/16:198 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M)
Ärendet är avslutat
- Motionskategori
- Fristående motion
- Tilldelat
- Socialförsäkringsutskottet
Händelser
- Inlämnad
- 2015-09-30
- Granskad
- 2015-09-30
- Hänvisad
- 2015-10-13
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Förslag till riksdagsbeslut
- Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av att ändra namnet på bidraget till gymnasiesärskolans elever från förlängt barnbidrag till ett namn som lämpar sig för gymnasiesärskolans ungdomar och tillkännager detta för regeringen.
Motivering
Steget från grundskolan till gymnasiet är en milstolpe på vägen. Man är inget barn utan en ungdom i mitten av tonåren. Med större ansvar för sin vardag får man då också studiebidrag istället för barnbidrag. Detta är ett viktigt steg för ungdomars mognadsprocess och roll i samhället. De ungdomar som har sina gymnasiestudier vid gymnasiesärskolan omfattas inte av detta studiebidrag utan får då istället ett förlängt barnbidrag. Detta förlängda barnbidrag berövar dessa ungdomar känslan av att vara som andra tonåringar.
Benämningen förlängt barnbidrag har en negativ klang för ungdomar som befinner sig i tonåren. Det är en känslig period i livet och det är viktigt för ungdomar att få lämna barnstadiet och vara just ungdomar. De vill inte själva bli betraktade som barn och ungdomarna påverkas på ett negativt sätt, som mycket lätt går att undvika, av att erhålla barnbidrag istället för ett bidrag som i skrift kopplar till deras studier.
Gymnasiesärskolans elever ska precis som andra elever kunna känna mognad och större ansvar och då ska deras barnepitet suddas ut från studiestödet. Genom att ändra gymnasiesärskolans benämning förlängt barnbidrag kan även dessa tonåringar få känna sig som ungdomar
Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) |
|
Yrkanden (1)
- 1.Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av att ändra namnet på bidraget till gymnasiesärskolans elever från förlängt barnbidrag till ett namn som lämpar sig för gymnasiesärskolans ungdomar och tillkännager detta för regeringen.
- Behandlas i
- Socialförsäkringsutskottet
Betänkande 2015/16:SfU3 - Utskottets förslag
- Avslag
- Kammarens beslut
- Avslag
Behandlas i betänkande (1)
Intressenter
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.