Förenkla lagen om offentlig upphandling
Motion 2024/25:2704 av Ann-Sofie Lifvenhage (M)
Ärendet är avslutat
- Motionskategori
- Fristående motion
- Tilldelat
- Finansutskottet
Händelser
- Inlämnad
- 2024-10-04
- Granskad
- 2024-10-04
- Hänvisad
- 2024-10-15
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Förslag till riksdagsbeslut
Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över lagen om offentlig upphandling i syfte att förenkla och tillkännager detta för regeringen.
Motivering
Syftet med lagen om offentlig upphandling var att tillvarata olika samhällsintressen, främja kostnadseffektivt användande av skattemedel, främja fri rörlighet inom EU samt undanröja ageranden som begränsar konkurrensen.
Ett lovvärt syfte som tyvärr inte infriats utan snarare tvärtom motarbetar syftet. En översyn i syfte att förenkla för alla de uppdrag som behöver bli utförda och som nu faller inom lagen för offentlig upphandling.
När vi på grund av för komplexa lagar och regler och riktlinjer riskerar att inte få in anbud överhuvudtaget, ja då har vi något att bita i och med ljusets hastighet rätta till. Varje år är det tusen och åter tusen upphandlingar som genomförs. Först i att ta fram ett underlag som ska vara ”vattentätt” och sedan utvärdera de inkomna svaren. Och om svar uteblir riskerar det att ytterligare fördröja och driva upp priset, vilket i sig skadar systemet. Exakt det lagen var tänkt att undvika.
Med anledning av detta tillsammans med mängden okynnesöverklagningar som inte bara kostar pengar utan även fördröjer utförandet är det hög tid att se över lagen om offentlig upphandling.
|
Ann-Sofie Lifvenhage (M) |
|
Yrkanden (1)
- 1.Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över lagen om offentlig upphandling i syfte att förenkla och tillkännager detta för regeringen.
- Behandlas i
- Finansutskottet
Betänkande 2024/25:FiU34 - Utskottets förslag
- Avslag
- Kammarens beslut
- Avslag
Behandlas i betänkande (1)
Intressenter
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
