Förbud mot att uppehålla sig i trafikkorsning
Motion 2015/16:1822 av Nina Kain (SD)
Ärendet är avslutat
- Motionskategori
- Fristående motion
- Tilldelat
- Trafikutskottet
- Inlämnad:
- 2015-10-06
- Hänvisad:
- 2015-10-13
Förslag till riksdagsbeslut
- Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda ett eventuellt förbud mot att uppehålla sig i trafikkorsning och tillkännager detta för regeringen.
Motivering
I många länder är det förbjudet att med bil uppehålla sig i korsning. Det är förvånansvärt att man ännu inte infört det i vårt land, då det får trafiken att flyta smidigt.
Det innebär bland annat att man slipper det kaos som idag uppstår vid rusningstrafik i större städer, där man blir stående i en korsning när man skall svänga vänster och mötande trafik får grönt ljus.
Jag kan inte se något negativt med detta och är som sagt förvånad över att vi inte infört det för länge sedan.
Det skulle kräva en del nya linjemarkeringar och det är därför min mening att regeringen utreder kostnaderna och därmed möjligheterna för detta.
|
Nina Kain (SD) |
|
Yrkanden (1)
- Förslagspunkter 1.
Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda ett eventuellt förbud mot att uppehålla sig i trafikkorsning och tillkännager detta för regeringen.
Betänkande 2015/16:TU13 Trafiksäkerhet- Behandlas i
- Trafikutskottet
- Utskottets förslag
- Avslag
- Kammarens beslut
- Avslag
