Förbud för kommuner att bedriva näringsverksamhet

Motion 2005/06:K206 av Rolf Gunnarsson (m)

Ärendet är avslutat

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Konstitutionsutskottet

Händelser

Inlämning
2005-10-05
Bordläggning
2005-10-13
Hänvisning
2005-10-13

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.

DOC
PDF

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att kommuner och landsting inte skall tillåtas att bedriva näringsverksamhet.

Motivering

Inför valen låter det som om ”vård, skola och omsorg” är det allenarådande för Socialdemokraterna. Men i många kommuner, främst i de socialdemokratiskt styrda, finns tydligen ett stort intresse att hålla på med så mycket som inte kommuner bör hålla på med. Cafeterior, tryckerier och en rad andra verksamheter – som andra kan sköta bättre – skall också skötas av andra. Kommuner och landsting bör hålla sig till sina åligganden. Riksdagen bör – trots vikten av ett starkt självstyre – förbjuda kommuner att driva verksamheter som inte åläggs dem.

Stockholm den 14 september 2005

Rolf Gunnarsson (m)

Yrkanden (1)

  • 0
    Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att kommuner och landsting inte skall tillåtas att bedriva "näringsverksamhet".
    Behandlas i
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    Avslag

Intressenter

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.