Förarbevis för vattenskoter

Motion 2013/14:T234 av Jörgen Hellman och Christina Oskarsson (S)

Ärendet är avslutat

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Trafikutskottet
Inlämning:
2013-10-01
Numrering:
2013-10-01

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om förarbevis för vattenskoter.

Motivering

Vattenskotrar har blivit ett växande problem med fler olyckor och störningar för människor och miljö. I sommar har det skett flera dödsolyckor och ännu fler andra olyckor. Störningar vid badplatser och för fågellivet visar på dåligt beteende från förarnas sida.

Vattenskoter är ett av få motorfordon på vilket det inte ställs några utbildningskrav. Den som vill framföra en bil, motorcykel, flygplan eller större båt måste genomgå träning och utbildning och få ett förarbevis. En vattenskoter kan gå i höga hastigheter och ställa till med såväl störningar som olyckor och man borde kunna ställa samma krav på föraren av en skoter.

Samhället måste fordra större kompetenskrav och sjövett för att få framföra vattenskoter. Förarbevis kräver att folk lär sig om sjövett och regler. Det är nödvändigt att införa förarbevis för vattenskotrar och åldersgräns för att få köra vattenskoter.

Stockholm den 23 september 2013

Jörgen Hellman (S)

Christina Oskarsson (S)

Yrkanden (1)

  • Förslagspunkter 0

    Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om förarbevis för vattenskoter.

    Behandlas i
    Ej tilldelat
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    Avslag