Folkbildning
Motion 2001/02:K421 av Viviann Gerdin (c)
Ärendet är avslutat
- Motionskategori
- Fristående motion
- Tilldelat
- Konstitutionsutskottet
Händelser
- Granskning
- 2001-10-05
- Hänvisningsförslag
- 2001-10-05
- Inlämning
- 2001-10-05
- Numrering
- 2001-10-05
- Registrering
- 2001-10-05
- Utskottsförslag
- 2001-10-05
- Bordläggning
- 2001-10-11
- Hänvisning
- 2001-10-11
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Förslag till riksdagsbeslut
-
Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att göra det möjligt för människor boende på landsbygden att lyssna på centralt inspelade föreläsningar.
-
Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att riksförbudet för radiosändningar upphör.
Motivering
Att skapa regionala radiosändningar som sänder informativa program hämtade från universitet, högskolor, offentliga lokaler och andra ställen där intressant information presenteras är viktigt för allmänheten. Tanken med den nya radion är att den skall verka för ökad folkbildning och att människor i både tätort och glesbygd skall ha möjlighet att följa med i det regionala utbudet av viktig information.
Radion kan också kompletteras med en hemsida som innehåller föredrag och debatter och akademiska kurser så att man även kan studera och erhålla akademiska betyg om man så önskar.
Kunskapsradion FM92,2 i Karlstad har under sex år verkat i den andan. Här spelar man in föreläsningar från Karlstads universitet, Värmlands Museum, Carlstads Conference Centre och andra offentliga lokaler och sänder dem som radioprogram.
Föredragen sänds över en närradiosändare med en effekt på 250 watt. Problemet är att den låga effekten ger en begränsad räckvidd. Den nuvarande lagstiftningen tillåter heller inte att programmen sänds över andra närradiostationer som t.ex. Sunne och Torsby. Det s.k. riksförbudet tillåter inte att program inspelade på Karlstads universitet eller Värmlands Museum får sändas över någon annan sändare än Karlstad.
Kunskapsradion FM92,2 har under åren fått ett mycket gott mottagande. Radion har fått beställningar på mer än 500 programkopior per år när det varit som mest. Det är framför allt företag som varit knutna till de öppna föreläsningarna (Core Curriculum) och där deltagarna har haft möjligheter att tentera för akademiska betyg.
Även föredragshållarna har uppskattat Kunskapsradions insatser. De känner att deras föredrag får en betydligt större publik om de sänds i radio.
Med den nya digitala tekniken som väntas vara i bruk inom 3–4 år kan man ha samma frekvens över hela regionen. En digital radiosändning förstärker fältstyrkan, dvs. den effekt som bestämmer mottagningskvaliteten när sändarna sammanfaller över ett geografiskt område. Man skulle därför kunna ge samtliga innevånare i regionen en bra kvalitet på sändningarna.
När sedan varje part får tillgång till Internet skulle det ytterligare förstärka möjligheterna att skapa ett bra studieklimat för innevånarna oavsett var man är bosatt.
Elanders Gotab, Stockholm 2001
|
Stockholm den 4 oktober 2001 | |
|
Viviann Gerdin (c) |
Yrkanden (2)
- 1Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att göra det möjligt för människor boende på landsbygden att lyssna på centralt inspelade föreläsningar.
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- Avslag
- Kammarens beslut
- =utskottet
- 2Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att riksförbudet för radiosändningar upphör.
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- Avslag
- Kammarens beslut
- =utskottet
Intressenter
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
