FN- och EU-fanor i riksdagen

Motion 2007/08:K325 av Aleksander Gabelic (s)

Ärendet är avslutat

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Konstitutionsutskottet
Inlämning:
2007-10-04
Numrering:
2007-10-05
Bordläggning:
2007-10-16
Hänvisning:
2007-10-16
DOCX
PDF

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen tillkännager för riksdagsstyrelsen som sin mening vad som anförs i motionen om att införskaffa FN- och EU-fanor till riksdagens plenisal.

Motivering

I en del av Sveriges kommunfullmäktigen finns det uppställda FN- och EU-fanor. Ett sådant exempel är i Linköpings kommun. Det visar att en kommun är en del av ett större sammanhang. Det är symboliskt viktigt att manifestera en global samhörighet. Sverige som land är medlemmar i både EU och FN. Därför är det märkligt att det inte finns FN- och EU-fanor i den svenska riksdagen. Jag anser att det i riksdagens plenisal borde finnas både en FN-fana och en EU-fana för att även här visa på den globala samhörigheten. Därför bör riksdagen snarast införskaffa fanor till plenisalen.

Stockholm den 4 oktober 2007

Aleksander Gabelic (s)

Yrkanden (1)

  • Förslagspunkter 0

    Riksdagen tillkännager för riksdagsstyrelsen som sin mening vad som anförs i motionen om att införskaffa FN- och EU-fanor till riksdagens plenisal.

    Behandlas i
    Ej tilldelat
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    Avslag

Övrigt om motionen

Intressenter