Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Flytt av fordon
Motion 2026/27:270 av Per Söderlund och Matheus Enholm (båda SD)
Motionen är inlämnad
- Motionskategori
- Fristående motion
- Tilldelat
- Trafikutskottet
- Inlämnad:
- 2026-11-05
- Granskad:
- 2026-11-05
Förslag till riksdagsbeslut
Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att underlätta flytt av fordon som olovligen parkerats eller övergetts på annans mark, och detta tillkännager riksdagen för regeringen.
Motivering
Idag är det mycket svårt att få ett fordon flyttat som någon parkerat eller övergett på annans mark. Enligt lagen (1982:129) om flytt av fordon i vissa fall, får regeringen meddela föreskrifter om rätt för statlig eller kommunal myndighet att flytta fordon i särskilt angivna fall, när det behövs för ordningen och säkerheten i trafiken eller av naturvårdsskäl. Ett fordon får också flyttas om det har varit parkerat på annans mark under minst sju dygn i följd efter det att markägaren underrättat fordonets ägare om att det inte får vara parkerat på platsen. Kan fordonets ägare inte anträffas får fordonet flyttas om det varit uppställt under minst en månad i följd efter det att markägaren påbörjat försök att underrätta fordonsägaren.
Detta innebär i praktiken att en person kan parkera på annans mark utan markägarens tillstånd utan att fordonet kan flyttas under de första sju dygnen. Om fordonsägaren inte kan anträffas kan motsvarande period uppgå till en månad. Under tiden kan det felparkerade fordonet innebära stora problem för markägaren. Exempelvis kan en infart till en fastighet blockeras av ett felparkerat fordon så länge det inte utgör fara för trafiken. Resultatet kan vara att det blir omöjligt för en lantbrukare att bruka sin mark då det är omöjligt att komma ut på en åker som blockeras av ett felparkerat fordon. En näringsidkare kan få problem att bedriva sin verksamhet om exempelvis en lastkaj blockeras på detta sätt. Detta är fullständigt orimligt och behöver åtgärdas.
Det bör också införas böter för den som utan markägarens tillstånd parkerar eller ställer upp ett fordon på annans mark.
Därutöver behöver lagen ändras så att markägaren själv kan bestämma vilka fordon som får vara på dennes mark så länge det inte strider mot andra lagar. Markägaren bör också kunna begära hjälp med skyndsam flytt av fordonet av lämplig myndighet.
Det är möjligt att ansöka hos Kronofogdemyndigheten om att få ett fordon flyttat. Om så sker får markägaren betala för flytten av fordonet. Sådan kostnad bör i stället belasta den som olovligen parkerat fordonet på annans mark eftersom det är denne som orsakat problemet.
Regeringen bör därför se över lagstiftningen i syfte att stärka markägarens rätt att förfoga över sin mark och möjliggöra en snabbare och mer effektiv hantering av fordon som olovligen parkerats eller övergetts på annans mark.
|
Per Söderlund (SD) |
Matheus Enholm (SD) |
Yrkanden (1)
- Förslagspunkter 1.
Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att underlätta flytt av fordon som olovligen parkerats eller övergetts på annans mark, och detta tillkännager riksdagen för regeringen.
- Behandlas i
- Ej tilldelat
- Utskottets förslag
- -
- Kammarens beslut
- -
Övrigt om motionen
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.