Fiske på statens vatten i fjällen

Motion 2005/06:MJ382 av Hans Stenberg och Kerstin Kristiansson Karlstedt (s)

Ärendet är avslutat

Motionskategori
Fristående motion
Tilldelat
Miljö- och jordbruksutskottet

Händelser

Inlämning
2005-10-05
Bordläggning
2005-10-13
Hänvisning
2005-10-13

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.

DOC
PDF

Förslag till riksdagsbeslut

Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om fiske på statens vatten i fjällen.

Motivering

Att vandra i fjällen innebär fantastiska naturupplevelser. Än större blir upplevelsen om man delvis kan fånga sin egen mat under vandringen.

Tyvärr är det i dag mycket krångligt att få fiska på statens mark om man är ute och fjällvandrar i de svenska fjällen. Man måste ha fiskekort vid ganska många sjöar och i de bästa vattnen är det ofta de bofasta som har fiskerätten.

För att underlätta för fjällvandrare borde det vara möjligt att till ett rimligt pris lösa ett fiskekort som gör det tillåtet att fiska i alla statens sjöar under förutsättning att den fisk man tar upp anrättas och äts på plats.

Stockholm den 27 september 2005

Hans Stenberg (s)

Kerstin Kristiansson Karlstedt (s)

Yrkanden (1)

  • 0
    Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om fiske på statens vatten i fjällen.
    Behandlas i
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    Avslag

Motioner

Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.